En İyi Çalışanın İşe Uyum Süreci için 11+ İpucu

Yeni işe alınan birçok kişi, işteki ilk günlerine başlamak için yeni çıkan iPhone paketini açacakları kadar heyecanlı olduklarını söyleyebilir? 

 

İşe uyum süreci genellikle işverenler tarafından göz ardı edilmektedir. Tıpkı bir çocuğun hayatının ilerleyen dönemlerinde daha iyi kararlar verebilmesi için beslenmeye ihtiyacı olduğu gibi, yeni bir çalışanın işe alınırken güzel bir deneyim yaşaması gerekir. Bu, kendilerine güven duymalarını ve ellerinden gelenin en iyisini yapma dürtüsünü harekete geçirecektir.

Bir işveren olarak, fazladan çaba sarf ederek kaybeden taraf olmayacak yalnızca çalışanlarınızın performansını artıracaksınız. Yeni işe aldığınız kişiyi başarılı olmak için asla yüzemiyormuş veya batıyormuş gibi hissettirmemelisiniz.

 

İşte en iyi işe alım ipuçlarımız:

 • İşe uyum süreci nedir?
 • Etkili işe uyum süreci neden önemlidir?
 • İşe uyum sürecindeki adımlar
 • Uzaktan çalışanları işe alma

İşe Uyum Süreci Nedir?

İşe uyum, başladıkları gün imzalamak için bir yığın kağıt bırakmaktan daha fazlasıdır, ileriyi planlamak ve yeni işe aldığınız kişinin bakış açısından düşünmekle ilgilidir. 

İşe uyum, işe alma sürecinden yeni role tam olarak yerleşmeye başlar . İşin ilk günü, işe alım sürecinizin ne kadar başarılı gittiğinin sadece küçük bir göstergesidir. Her yıl ABD nüfusunun% 25'i bir tür kariyer geçişi yaşıyor. 

 
İşe Uyum Sürecindeki Adımlar Nelerdir?

 • Yeni işe alım gününe başlamadan önce hazırlamak
 • Yeni işe alımları kullanılan araçlar için eğitmek
 • Tam bir ofis oryantasyonu
 • Ekiple tanışma ve bağlantı kurma
 • Yeni çalışan tarafından işe alım deneyiminin değerlendirilmesi

İşe uyum sağlama sürecinizi detaylandırmaya başlamadan önce, işe uyum sürecinizin nasıl görüneceğini tam olarak nasıl düşündüğünüzü anlamak için kendinize şu sorulardan bazılarını sorabilirsiniz: 

 • İşe uyum süreci ne zaman başlayacak ve ne kadar sürecek?
 • Yeni işe aldığınız kişilerin ilk gününde nasıl bir izlenim bırakmak istersiniz?
 • İşe uyum sürecinde farklı kişiler nasıl bir rol oynayacak?
 • Yeni bir çalışan için hangi hedefleri belirleyeceksiniz?
 • Yeni çalışanın çalışma kültürünü bilmesi için önemli olan nedir? 
 • Yeni çalışanın ne zaman bilmesi için hangi bilgiler önemlidir?


İşe uyum süreciniz şirket kültürünüzü de yansıtmalıdır . 

Etkili İşe Uyum Neden Önemlidir?
 

İşe alım konusunda deneyimli çalışanlar, şirket kültürünü daha iyi anlayacak ve özellikle karar verirken onları şirketle daha uyumlu hale getirecektir. Bu aynı zamanda onların organizasyon içindeki diğer kişilerle daha önce daha güçlü bağlantılar kurmalarına yardımcı olacak ve yeni rollerine daha rahat alışmalarına yardımcı olacaktır.

İşe uyum doğru şekilde sağlandığında, daha yüksek iş tatmini, kuruma bağlılık, daha düşük devir oranı, daha yüksek performans seviyeleri ve daha az stres gibi çok sayıda faydası vardır .

Yeni bir çalışan ne kadar hazırlıklı hissederse, iyi performans göstermesi için o kadar motive olur, güven ile gelir. Araştırmalar , daha iyi bir işe alım süreci yaşayan çalışanların, daha geleneksel bir işe alım sürecinde olan çalışanlardan iki ay daha hızlı performans gösterdiğini gösteriyor . 

İşe Alma Aşamasında İşe Alıma Başlayın

İşe uyum ve işe alma süreci arasında ince bir çizgi vardır. İyi bir işe uyum süreciyle, ikisi arasındaki çizgiler bulanıklaşır. 

Yeni işe alınan kişiler, işe alma aşamasında şirketiniz hakkında iyi bir izlenim edinir. Onlar için sorunsuz ve rahat olmasını sağlamak istiyorsanız, bu, kuruluşunuzda çalışmanın nasıl bir şey olacağının bir tadı olacaktır. 

Bu aşamada düşünceli ve misafirperver olmak, en iyi yetenekleri şirketinize çekeceğinizi garanti edecektir. Bu aşamayı olabildiğince sorunsuz hale getirmek için zaman ayırdığınızda, işe alım süreciniz zaten daha iyi olacak, işe alma, işe alımın üzerine inşa ettiği basamaktır. 

Sosyalleşme İhtiyaçları

Yeni işe aldığınız kişinin sosyalleşmesi önemlidir, bunun birçok seviyesi vardır: 

Uyum - Yeni işe alınanlara temel bilgileri, kuralları ve düzenlemeleri öğretmek 
Açıklama - Yeni işe alınanların işlerinin beklentilerini anlamalarını sağlama
Kültür - Şirket kültürü normları hakkında bir fikir verme
Bağlantı - Yeni işe alınanların başkalarıyla oluşturması gereken ilişkiler

Bu 4 ilkeyi kullanmak, üzerine inşa edilecek bir temelle başlamanıza olanak tanır. Bunlar, işe alımınızda ulaşmaya çalıştığınız hedeflerdir ve her zaman yeni işe aldığınız kişinin ihtiyaçları ile başlayacaktır. 

İşe uyum sürecinizde yukarıda yazılan 4 maddeye ne kadar odaklanırsanız, işe alım süreciniz o kadar iyi olacaktır.

İşe Uyum Sürecindeki Adımlar

İşe uyum sürecinin ilk adımı, her iki tarafı da ilk günden ne bekleyeceklerine hazırlamaktır. Yeni çalışanlarınızın sinirlerini rahatlatır çünkü ne bekleyeceklerini tam olarak bilirler, sürprizler ya da kıvrımlar yoktur. 

1. Yeni işe alınan kişiyi, şirkete uyum sağlamasını kolaylaştırmak için tüm kuruluşa e-posta veya eğlenceli mesaj gönderin. 

Yeni işe alınan kişiden, selamlamayı daha hoş hale getirmek için kendisiyle ilgili birkaç eğlenceli soruyu yanıtlamasını isteyebilirsiniz.

2. Yeni bir bilgisayar / dizüstü bilgisayar kurun ve yeni yazılımların öğrenilmesi için hesaplar ve kılavuzlar oluşturun.

3. Kartvizitler oluşturun ve hazırlayın. 

Yeni çalışanınız için kartvizitleri hazır bulundurmak, kendilerini iş yeri dışında temsil etmeye hazır hissetmelerine yardımcı olur ve biraz heyecan katar. Ayrıca yeni rollerini daha resmi hissederler.  

4. Yeni işe alınan kişinin masanın üzerinde adının yazılı olduğu bir çalışma alanı bulundurun. 

Bu, misafirleriniz gelmeden masayı hazırlamak gibidir. Yeni işe aldığınız kişinin, onları beklediğinizi ve onların gelişine hazır olduğunuzu bilmesini sağlar. Nerede oturacaklarını belirlemelerine yardımcı olur ve aynı zamanda diğer çalışanlara da oturacakları yer hakkında bilgi verir.

İşe Uyum Planları

İşe uyum sürecinizin nasıl görüneceğini anladıktan sonra doğrudan bir başlangıç ??planına sahip olmak, organize olmanıza yardımcı olacaktır.

İşe Uyum Sürecinizi Nasıl İyileştirebilirsiniz?

Yeni işe alınanların önemli belgeleri ilk günlerinden önce elektronik olarak imzalamalarını sağlayın.Tüm sinir bozucu evrak işlerini ortadan kaldırın bu işe yeni başlayan bireyler için daha olumlu bir deneyim. 

İlk gün hoş geldiniz mektubu ve mesajları

Yeni bir işe başlamak sinir bozucu olabilir. Yeni işe alınan kişiyi olabildiğince hoş karşılamasını sağlamak işverenin sorumluluğundadır. Bir karşılama mektubu, sıcaklık, coşku ve beklentilere bir giriş içermelidir.

İlk gün bilgileri ve görevleri

Yeni çalışanlara yeni işlerinde ilk günleriyle ilgili olarak verebileceğiniz tüm bilgileri verin. Yeni bir işe başlamak başlı başına sinir bozucu olabilir. Bu nedenle yeni çevreleriyle ilgili "bilinmeyenleri" elinizden geldiğince ortadan kaldırmayı hedeflemek çok yararlıdır. Bu, ne zaman varacakları, ilk günlerinin bir ajandası (ne yapacakları, kiminle ve neden buluşacakları), ne giyecekleri, öğle yemeğinin nasıl çalıştığı vb. Gibi bilgileri içerebilir.

Çalışan el kitabının sanal kopyası

Çalışan el kitabı her şeyi çalışanların şirket içinde çalışma hakkında bilmeniz gereken içerir. Bu, yeni bir çalışana vermek olumlu izlenim oluşturur, böylece gelmeden önce şirketi ve değerlerini gözden geçirip inşa etmek için zamanları olur. Yeni alanları için önceden geliştirilmiş bir anlayış, onları ilk günlerinde koşarak yere vurmaya teşvik etmelerine yardımcı olacaktır.

Departman ve iş sorumlulukları hakkında ayrıntılar

Bu, organizasyon şemaları , iş tanımlarının bir kopyası, departman oyun kitabı gibi şeyleri içerebilir - temelde departmanlarının nasıl çalıştığını, kiminle çalıştıklarını, süreçlerini / prosedürlerini, departmanda kimin olduğunu ve hepsinin birlikte nasıl çalıştıklarını ortak hedefler. Ayrıca, şirket içerisinde kime ne için gidecek onu bilmesine yardımcı olur.

Konaklama

Herkes yeni ortamında rahat ve huzurlu hissetmek ister. Yeni çalışanlarınıza en iyi işlerini yapmaları için ihtiyaç duydukları konaklamayı sormak her zaman en iyisidir. Bu bir meditasyon odası, yemek kısıtlamaları vb. olabilir. Bunu erkenden açıklığa kavuşturmak, her iki tarafın da harika bir ilişki kurmasını sağlayacaktır.

Ofis turu

Ofisler büyük, eşya ve insanlarla dolu, her zaman birinin ilk gününe ofis turu ile başlamanızı öneririm. Onlara nerede oturduklarını, toplantı odalarının nerede olduğunu (ve isimlerinin ne olduğunu ve onları nasıl tanımlayacaklarını), malzemeleri nereden alabileceklerini, birlikte çalışacakları kilit oyuncuların nerede oturduğunu (ve onları tanıttığını), banyoların nerede olduğunu, atıştırmalıkları gösterin, vb. Bu kişi yeni alanda gezinirken kendinden emin olmalı ve ihtiyaç duyduğu şeyleri nerede bulacağını bilmelidir.

İlk gün takım yemeği

İlk gün yeni gelenlerle buzları kırmak için harika bir takım bağ kurma deneyimi. Farklı bir düzlemde etkileşime girmelerini ofisten çıkardığı için her iki taraf için de faydalıdır. Bu onlara birbirleri hakkında biraz bilgi edinme ve birbirleriyle bağ kurmaya başlama fırsatı verir.

Bir aylık kontroller

Yeni işe aldığınız kişinin işte iyi bir şekilde geçiş yapmasını sağlamak açısından bir aylık kontroller önemlidir. Düşünceli geribildirim, sağlam bir temele sahip olmaları için önemlidir. Yeni işe alınan kişiler de bu fırsatı şirketteki kişilerle mentor ilişkileri kurmak için kullanabilir. 

Geri Bildirim

Yeni işe alınanlardan, kahve sohbetleri veya anket soruları yoluyla geri bildirim isteyin ; bu, işverenlerin süreçlerini sürekli olarak iyileştirmelerine yardımcı olacaktır. 

Toplantıları Teşvik Edin

Yeni işe aldığınız işe, bir arkadaş olabilecek ve yeni ofislerinin kültürel normlarında gezinmelerine yardımcı olabilecek bir "işe alım arkadaşı" atayın. Bu, aynı zamanda nispeten yeni olan (benzer bir aşamada şirkete katılmakla empati kurabilen) ve departmanınızda olmayan bir kişidir. Yeni işe alınan kişinin etkileşimde bulunacağı diğer departmanlarla veya ekiplerle de görüşmesini sağlayın - onlarla birlikte buzları kırmaya yardımcı olun!

Uzaktan Çalışanları İşe Alma

Amerikalıların% 43'ü bazen uzaktan çalışıyor . Bu, tam zamanlı uzak personel olsun ya da olmasın, işe alım sürecinizin uzaktaki çalışanlarınıza hizmet vermesi gerektiği anlamına gelir. 

Uzaktan çalışmak, çalışanlar arasındaki iletişimi ve bağlantıyı azaltabilir. Yalnızlık ve yalnızlık hissi yaygındır. Uzaktan çalışanlarla ilgili bazı genel sorunlar, hesap verebilirlik ve üretkenlik ile ilgili zorlukları içerir. 

Dijital işe uyum sürecinde başarılı olmak için uzaktaki çalışanlarınızı doğru araçlarla donatmak önemlidir. Uzaktan çalıştığınızda şirket kültürünü anlamak zordur, şeffaflık tam olarak orada değildir.

Uzaktan çalışanları işe alan şirketler için ev işlerinden çalışmanın nasıl daha az ilgi çekici hale getirileceğine dair bazı hızlı ipuçları: 

 • Çalışanların kendilerini şirkete tanıtabilecekleri sanal bir karşılama toplantısı yapın. 
  Yeni uzaktan çalışanın 2 haftalık yüz yüze eğitim almasını sağlayın. Bu onların şirketteki insanları şahsen etkileşim kurarak gerçekten tanımalarına neden olacaktır.  
 • Doğru işe alım süreciyle, yeni çalışanınız şirketinize iyi uyum sağlamış hissedecektir. Uzun vadede sadece şirkete ve ekibe fayda sağlayacak başarı için onları inşa etmiş olacaksınız!
X
Bireysel Danışmanlık Hizmetleri için
Tıklayınız
Kurumsal Danışmanlık Hizmetleri için
Tıklayınız