5 Temel Liderlik Özelliği

İyi bir lider olmak için ihtiyaç duyduğumuz bazı yetenekleri sizler için hazırladım. Bu yeteneklere sahip olabilirsiniz veya bunları daha önce hiç duymamış olabilirsiniz, ancak bunları öğrenmek ve geliştirmek sizlerin elinde.

Liderlik Yönünüzü Geliştirmek

1.       İletişim

Güçlü bir iletişim tüm kapıları sizler için açacaktır. Bu nedenle iletişim liderlik için en önemli faktörlerden birisidir. İnsanların bir durumu aynı kelimelerle ancak farklı vurgu ve tonlamarla telaffuz etmesi dinleyici özelinde farklı anlamlar çıkarmasını sağlayabilir. Bu da iletişimin güçlü yönünü bize göstermektedir.

 

2.       Motivatör Olmak 

Kendinize kattığınız yetenekler kadar etrafınıza bulunan kişilere verdiğiniz destek ve teşvikler de oldukça önemli. Bir lider etrafında biriktirdiği güçlü insanlardan çok şey öğrenir ve onların destekleri ile bir yerlere gelebilir. Ekibiniz ve çevreniz ne kadar güçlü ise siz de o kadar güçlüsünüz demektir.

 

3.       Esneklik

Özellikle pandemi döneminin en popüler kelimelerinden biri haline gelen esneklik, aslında uzun zamandır literatürde yer almaktadır. Farklı durumlarda gösterilecek uyum, hızla karar almak, durumlara göre anlık ve esnek çözümler üretmek esnekliğin boyutları arasında yer almaktadır.

 

4.    Kendini Doğru Tanıtmak

Bunun için kendimizi iyi tanımalı güçlü ve zayıf yönlerimizi keşfetmeye istekli ve bu yönleri geliştirmeye açık hale getirmek için çaba göstermeliyiz. Daha sonra bu yönlerimizi olumlu bir şekilde karşı tarafa nasıl aktarabileceğimizi de iyi bir şekilde planlamak bu noktada başarıyı getirecektir.

 

5.    Tolerans Göstermek       

Hatalar her iş yerinde olur, ancak belli bir noktaya kadar gerçekleşen hataların önüne geçilebilmektedir. İyi bir lider hatalardan ders çıkarandır. Hatalardan ders çıkarmak ve bunun öğrenilebilir bir hale gelmesini sağlamak bir liderin ekibini geliştirmesinde de oldukça büyük öneme sahiptir. Sinirlenmek ve eleştirmek yerine daha yapıcı ve çözüm odaklı olmak, sorundan ziyade çözüme odaklandığınızı gösteren sorular sizi daha lider gösterecektir.


Sizler de kendi liderlik özelliklerinizin üzerine deneyim katarak veya eğitimlerle gelişerek, liderlik alanındaki yetkinliklerinizi geliştirebilirsiniz. Sürece kendinizi daha iyi tanıyarak bağlamanız sizi bu alanda hızla güçlendirecektir. Fırsat buldukça iş hayatında ve sosyal hayatınızda bunları deneyimleyerek bu tekniklerin kullanılabilirliğini gözlemledikçe kendinizi daha fazla geliştirebilirsiniz.

İnsan Kaynakları Uzmanı Burak ÇOLAK

X
Bireysel Danışmanlık Hizmetleri için
Tıklayınız
Kurumsal Danışmanlık Hizmetleri için
Tıklayınız